Prototyp nevychovatelného muže

10.07.2016 09:45

Největším projektem v životě ženy bývá její muž. Daniela, která vystudovala pedagogiku na Univerzitě Karlově, si zpočátku myslela, že ve vývoji osobnosti je dostatečně vzdělaná, aby zvládla svého manžela. Pracovala na ministerstvu školství, kde se to různými vzdělávacími projekty jenom hemžilo. Ale její muž jako projekt neustále měnil své podmínky. Nedařilo se jí posílit jeho dobré vlastnosti na úkor těch špatných.

„Skoro vůbec nespím,“ postěžovala si kamarádce Evě, která se u nich stavila s úvěrovou smlouvou.

Posadily se v ložnici na manželskou postel. Zbytek bytu byl naprosto vzhůru nohama, protože Michal maloval. Ten bordel Danielu rozrušoval. Milovala svou útulnost, kterou u Michala zatím marně hledala. Když se k němu nastěhovala, byl jeho byt jako vybombardovaný. Porodila miminko do právě probíhající celkové rekonstrukce.

„Potřebuju od vás jen pár podpisů,“ řekla Eva trochu vyděšeně, čemuž se Daniela ani moc nedivila.

Michal tady chodil v příšerném úboru. Děravé tričko bylo pocákané od barvy a ty trenky, které měl na sobě, byly děsné. Měl je prý ještě z dorostu, když vesloval, ale ona by řekla, že je našel v popelnici.

„Ahoj, udělej si u nás pohodlí...“

Eva z něj byla trochu v šoku. Už se spolu viděli v kavárně, ale tam se Michal projevoval jinak. Uměl být galantní, vtipný a šarmantní. Muže poznáš opravdu až tehdy, když s ním začneš žít. 

Daniela vůbec nepochybovala o tom, že ho změní. Měla od toho vysokou školu a taky už nějaké zkušenosti. Nebyla tak naivní, aby si myslela, že se bude stále vznášet na obláčku lásky. Měla praktické sklony. Navíc s ním čekala dítě. Když jí řekl, že si ji chce vzít, byla šťastná. Svolila pod podmínkou, že opraví byt. Pak mu vyházela všechny staré hrnce.

„V tom jsi někdy vařil?!“

Vypadalo to na dlouhý náročný proces. Záměrné i nezáměrné působení na jeho lepší já. Snažila se změnit jeho špatné vlastnosti. Hlídala, aby moc nepil. Aby se sblížil s jejími rodiči. S kamarádkami. Byl velmi nespolečenský. Věnoval se hlavně práci a to většinou něco ťukal do počítače. Aby se věnoval jejich Michalce. Aby se spravedlivě střídali. Potom, co ztratila mléko, vstával v noci stejně jako ona.

„Já nemám prsa!“ stěžoval si, „a Míša to pozná!“

Zpočátku do něj byla tak zamilovaná! Byla šťastná, že poznala někoho, s kým může mít dítě. Krásné zdravé a chytré! Žena potřebuje mít oporu. I když je jinak samostatná a rovnocenná! Někoho, kdo ji obejme, když je jí špatně, kdo se postará, aby se cítila líp. S kým se může intelektuálně bavit! Chodit mezi lidi, do divadla, na koncerty, na diskotéky. Kdo se postará o auto, byt, prachy, o všechny ty všední věci.   

„Miláčku,“ zavolala, „pojď to podepsat!“

Nakoukl sem se štětkou v ruce. Ještě z ní odkapávala barva. Ten bordel, který nadělal, když firma přebudovala jádro, byl hrozný. Dlouhé vlasy měl zbarvené jako hřebínek papouška. 

„Kuchyň bude smetanová!“ pochválil se.

„A není šmouhatá?!“

Eva vedle ní ani nedutala. Znala její humor, smysl pro detail, ale teď jako kdyby ztratila slova. Danielin ideální manžel. Muž v krátkém děravém tričku a upnutých šortkách. Obě na chvíli koukaly, jak se mu na látce, kde se mu rýsoval penis, leskne velká smetanová skvrna.  

„Tak jsem se upsal ďáblu!“ zavtipkoval Michal.

Čekaly, až zase půjde pryč. Eva si sbalila úvěrovou smlouvu a natáhla se. Jako kdyby se vrátily na gympl, kdy spolu řešily úplně všechno. Co začala dělat v bance, změnila své image.

„Moc ti to sluší!“ vzdychla Daniela.    

Ona si proti ní připadala ošklivá. Věčně unavená, rozmrzelá a neupravená, jako kdyby ztratila elán. Přestala chodit do práce a všechno, čím Eva žila, bylo pro ní nedosažitelné. Byla závislá na Michalovi. Na sobci, který si šel vlastní cestou, jak byl zvyklý.

„Je to alfa samec,“ přikývla Eva, „dobrej na dělání dětí, ale pak je lepší si najít toho hodnýho...“

„Já ho ale nechci vyměnit!“

Poslouchaly, jak si Michal v kuchyni zpívá. Neuměl to, ale to neřešil. Byl naprosto nezměnitelný, na zabití, ale přesto věřila, že se časem změní. Kvůli jejich lásce.    

„Aspoň je fyzicky přitažlivej...“

Začaly rozebírat svá dívčí témata. Zabíhaly do nejmenších detailů. Co má ráda Eva a co má ráda Daniela. Když se Michal umyje, vypadá dost dobře. Hrozně ráda mu to dělá pusou, má ho opravdu sladkého!

To ještě ani jedna netušila, že jí ho Eva přebere.

 

11. kapitola z knihy Otcovství

blog.iDNES.cz