Miloš Zeman for prezident

15.01.2012 10:30

Kladu si občas otázku, jakého si přejeme vlastně mít prezidenta. Jestli chceme mít na Hradě bezpáteřního panáka, který je voděn na provázkách, a pokládá věnce na pomníky (nic proti pokládání věnců), nebo člověka, který bude výrazně hájit zájmy naší země. Většina voličů si přála přímou volbu, abychom mohli jméno prezidenta „více“ ovlivnit. Možná je to pouhé zbožné přání, ale legislativně je to dnes fakt. Budeme volit všelidově a je jen na nás, zda podlehneme mediálním show nebo ne. V době krize, kdy se společnost radikalizuje, se i naši voliči mohou proměnit v české furianty. Nebudu připomínat poslední řecké volby, stačí se podívat třeba do Itálie, kde výrazně zabodoval komik Beppe Grillo. Myslím, že i u nás by se našlo mezi kandidáty na prezidenta několik komiků.

Prezident musí dobře reprezentovat zemi, ale má také i jisté pravomoci. Jako představitel státu a velitel ozbrojených sil by měl požívat jisté autority. Autorita vyplývá zpravidla z úspěšné profesní dráhy a prokazatelných schopností. Přes skepsi, kterou v lidech vyvolává nepřímá volba, přivedla po Listopadu do úřadu skutečné autority. Ponechme stranou jejich názorové zabarvení, ostatně státu sluší víc pestrý než bezbarvý prezident. Václav Havel nebo Václav Klaus byli pestře vybarveni, aniž by byli komičtí. Ačkoliv s nimi člověk nemusel v mnohém souhlasit, mohl je respektovat. Jejich výraznost byla až na samé hraně vlastní karikatury, což je znakem skutečné osobnosti.

Kdo může být jejich důstojným nástupcem? Koho lze tak lehce a vtipně karikaturovat, aniž by se tím snížila jeho vážnost? Nosatého úředníka Fišera nebo suchara Dienstbiera? Já jsem pro daleko větší kalibr. Pro muže s velkou hlavou a klátivým krokem. Pro muže, který jako třetí ovlivnil tvář polistopadové demokracie. Je podle mě na řadě. Zastává sice nemožné levicové názory, ale přesto ho uznávám. Za práci, kterou pro nás vykonal. V zemi, kde úspěšného premiéra zrazují i spolustraníci, se vděk moc nenosí. Přesto si myslím, že je škoda, aby na Vysočině  objímal stromy. Je lepší mít důvěryhodné nepřátele než nedůvěryhodné přátele, to je bonmot pro Vás, pane Miloši Zemane.