Deník spisovatele - ten, kdo nehledá smysl, nemá žádný smysl

06.09.2019 17:37

Jestli můžeme naši dobu nějak charakterizovat, tak jednoduše tak, že je bezesmyslná. Hledání smyslu života nás povyšuje nad zvířata a filosofie, tedy láska k moudrosti, nás provází od starověku. Posledních třicet let jsme, zdá se, podlehli klamu, že blahobyt a věda, které poklonkujeme, naši bezesmyslnost naplní. Máme stále lepší věci, přesunuli jsme se na internet a Facebook, ale o to víc jsme se přizpůsobili mělkosti, kterou produkuje masa, zatímco smysl života se ztratil v zapomnění. Lidé, dokonce i velmi chytří, prožívají pouhou pěnu dní.  

Filosofii jsme odsunuli jako zbytečnou do historie. Je to až úsměvné, jak macešsky se chováme ke královské disciplíně. Myslíme si, že přečůráme 2500 let našeho vývoje. Odpovědi na nejzazší otázky přenecháváme vědě a divíme se, že si protiřečí. Může snad fyzika klást otázku po smyslu své existence? Může sama sebe reflektovat? Každá jednotlivá disciplína má své zvláštní nástroje a pouze filosofie má obecnou terminologii. Bohužel od dob Heideggera obecná terminologie zmizela. Strukturalismus a postmoderna ji zcela rozvrátily.

Nedávno jsem zhlédl rozhovor s kvantovým fyzikem Janem Rakem. Opět další vědec, který fušuje do filosofie. Je to logické, věda sama filosofii apriori potřebuje.

 

Celý text bude zveřejněn v pravý čas na blog.iDNES.cz