Deník spisovatele - soukromá osoba v instantní omáčce

02.01.2019 13:09

Jsem soukromník. Vyhovuje mi to, že nemusím brát ohledy na nic, kromě svého vkusu při psaní. Je velká svoboda nemuset brát v potaz, jestli jste pro čtenáře potažmo nakladatele dost čitelní. Ani komerce ani žádný redaktor z vás neudělá vlažnou instatní omáčku. Máte prostor růst, můžete si vydat to, co je z vás nejlepší tehdy, když jste dozráli. Je jen na vás, jestli poznáte, že máte šanci i v knižní distribuci a v síti knihkupectví.

Mezitím je nutné umět čekat. Pojem spisovatele je dnes mimořádně zprofanovaný. Samozřejmě, že už nemůže být národním buditelem a svědomím národa, ale pokud je tímto slovem častovaný každý, kdo kdy zplodil knižní produkt, ztrácí na významu. Spisovatel, romanopisec, je povolání, které se musí začít opět etablovat. Nemělo by přenechat hlavní slovo ve společnosti expertům všeho typu.

Jeho poslání je totiž nezastupitelné. Musí vyjadřovat svou dobu, být o něco napřed před životem tak, aby ho demaskoval, vnímat souvislosti, které by bez něj nebyly zřejmé. Romanopisec je intelektuál, ale je blíž realitě, než může být typický akademik. Vůbec je chyba, že máme už jen elitu, kterou tvoří vědci, politici nebo publicisté. Jejich závislost na příjmu je překážkou být opravdu důvěryhodnou osobností.

Být soukromník je dnes předpokladem psaní. 

 

Celý text bude zveřejněn v pravý čas na blog.iDNES.cz