Člověče, vy jste grafoman...

28.03.2018 20:41

Poprvé, když Havel vydával knihu, ocitl se před mluvným baculatým nakladatelem s šedivou bradkou. Vypadal trochu excentricky, ale byl to zkušený muž a dokázal rozeznat talent. Aspoň tak to Havlovi v tu chvíli připadalo. Těšil se na svou první knihu jako malé děcko. Obdržel e-mail, aby se dostavil podepsat smlouvu, a on nemohl ani dospat. Kniha byla už vytištěná a připravená k vydání. „Dostanete pět procent z prodeje a k tomu dvacet autorských výtisků...“

Nakladatel s klidem přešel to, že očesal tantiémy ve smlouvě. Vůbec si nedělal starosti, že nemají smlouvu podepsanou. Byl si až příliš jistý tím, že začínající Havel bude rád za to, co má. Jako každý spisovatelský panic by Havel vydal jistě knihu i zadarmo, bez procent ze zisku, jen z čiré radosti z toho, že ji bude držet v ruce a hlavně, že ji uvidí za výlohou nejbližšího knikupectví.

„Nedělejte si iluze,“ řekl nakladatel, „doba je zlá, jestli se mi vrátí náklady, budu skákat do stropu...“

Havel měl fantazii a uměl si představit i to, že bude nakladatel skákat do stropu, ale nevěřil, že se kniha nebude prodávat. Taková prvotina tady už dlouho nebyla! 

 

5. kapitola z románu Pseudochlap

Celý text bude zveřejněn v pravý čas na blog.iDNES.cz